giovedì 17 marzo 2016

Природно е поубаво: Органски вина и светски дружби во Милано

Во Палатата на Мразот во Милано, на површина од 1800 метри квадратни на која најголемите лизгачи на мраз ги оставаат своите траги уште од 1923 година, цели три дена, од 5ти до 7ми март, многубројни светски љубители на вино, аматери и прфесионалци, вртеа чаши и дегустираа вина од 140 винарии.
„LIVE WINE“ е една од најголемите и најзначајни манифестации на тема органски, биолошки и биодинамични вина, а ако мислевте дека тоа е се’ едно исто, се лажевте. Различни правила, повеќе или помалку строги, го регулираат производството на овие вина кои како заеднички именител го имаат правилото за комплетна забрана на употреба на хемиски средства во текот на одгледувањето на лозјата и во самото производство на вино.
Огромни чекори нанапред се направија на оваа тема во последните години, а оваа манифестација го потврди тоа: препознатливи вина со автентичен печат, полни со карактер и многу далечни од оние индустриски изработените, кои толку често си личат едни на други, покажаа колку природата, кога е почитувана, знае да биде дарежлива. Како во бајката за грдото пајче, органските вината кои некогаш беа преполни со мириси на штала, поле, ацетон или оцет пораснаа во лебеди, со прекрасен вкус и одлична рамнотежа, во состојба да го задоволат и најрафинираниот вкус.

Со тоа и бројот на нивни следбеници секојдневно расте: луѓето кои и велат не на хемијата и извештаченоста, кои предпочитаат чист вински нектар на местото на извештачени и нашминкани вина, е се поголем во светот.
Под еден кров многу големи имиња од оваа бранша беа присутни, од светски познатите Емидио Пепе и Стефано Белоти, преку Нино Барако и Марија Пиа Кастели, па се до некои нови клинци како Бруно Ферара Сардо и французите од Кло Кристал.
Присутни беа и некои од нашите соседи: од Хрватска Димитри Бречевиќ и неговата винаријата Пикентум донесоа прекрасни автохтони сорти како малвазија и рефоско, а од Словенија, освен секогаш присутните од винаријата Мовиа, дојдоа и нови имиња како Герила, Вина Чотар, Батич, Брандулин и други. И грчките соседи беа присутни, а исклучително квалитетни беа вината од сортите родитис, лимнио и негоска на Стерјос Тацис.
Прашањето кога ќе ја видиме и Македонија рамо до рамо со светските имиња на органски вина останува отворено, а надежта дека тоа ќе се случи наскоро е голема.
Многу дружење, многу новости и неколку Мастер Клас ја загреаа температурата на овие мартовски студени денови и потврдија дека винскиот свет никогаш не спие, а и дека виното моментално го доживува своето златно доба од светски размери.
Последните поздрави и прегратки на крај, беа преплетени со ветувањата: се гледаме наскоро пак, на Prowein во Дизелдорф и на Vinitaly во Верона.
До тогаш, на здравје!
Специјално за www.vinotika.mk од Милано, Дамата сомелиер, Анче Наневска

Italija predstavila zdrava vina - vino.rs

Italija predstavila zdrava vina - vino.rs: Družimo se spontano, pijemo prirodno – tako bi se nekako mogao nazvati nedavno održani internacionalni vinski susret u Milanu.
Manifestacija organskih, bioloških i biodinamičkih vina Live Wine okupila je od 5. do 7. marta u Milanu u Palazzo del Ghiaccio 140 vinara iz raznih krajeva sveta, koji tu već drugu godinu za redom predstavljaju vina ovih posebnih kategorija.

giovedì 16 aprile 2015

Enoteca "NATI STANCHI"....un sogno diventato realtà!
Venerdì 24 aprile alle ore 20.00, sarà inaugurata l'enoteca "Nati stanchi", un nuovo progetto che vede coinvolte Chicca Malandrino e Stefania Signoroni, appassionate di enogastronomia che stanno finalmente coronando il loro sogno.
L’enoteca è aperta a pranzo, a cena e per un aperitivo. Non ha cucina. Propone taglieri di salumi e formaggi, insalate, tartare di carne, dolci  e tante bottiglie di vino scelte soprattutto tra i produttori toscani, con moltissime proposte a bicchiere che ruoteranno settimana per settimana.

In occasione dell'inaugurazione saranno presenti anche i nostri vini e i formaggi di Antonello Egizi.

sabato 17 maggio 2014

IL PARADISO DELLA PIZZA....IN TRASFERTA


IL PARADISO DELLA PIZZA...
                                            ...IN TRASFERTA!  

LIEVITO MADRE

RINFORZO
IMPASTO CON SENATORE CAPPELLI

IL PARADISO DELLA PIZZA
VIA PASSIRANO,20 
20871 VIMERCATE
TEL: 039 608 5894

martedì 1 ottobre 2013

"UN CALICE DI SEGRETI" - Spettacolo teatrale"UN CALICE DI SEGRETI"
SPETTACOLO TEATRALE 
In scena: Pamela Olivieri, Claudio Sagretti, Luca Mezzabotta; 
Musiche originali: Lucio Matricardi; 
Scenografie: Mariano Franzetti; 
Supervisione generale: Oscar Genovese;  
 Testi e regia: Luca Mezzabotta